Umění naslouchat

 Poznávejme sami sebe

Komunikace  patří  k  nejzákladnějším  potřebám  každého  z nás.  Lidé si neumějí naslouchat a vzájemně si říkat co je trápí, z čeho mají radost a co potřebují.

Kvůli  mnoha našim aktivitám nám nezbývá čas na naslouchání našim blízkým a také k naslouchání sami sobě. Když se nechceme nebo nemáme čas se poslouchat, přestáváme vnímat impulsy a signály našeho těla a celé to může skončit velice špatně. Tělo máme jen jedno a to, když už mu docházejí síly, nás na to začne upozorňovat. A zase záleží jenom na nás, jak rychle ho začneme poslouchat. Protože čím déle nám to bude trvat, tím razantněji dojde k našemu zastavení. Protože ani auto nemůže jet na rezervu věčně.

A přece stačí tak málo, aby se nic takového nestalo. Všichni máme problémy, které se v okamžiku zmenší tím, když je někomu řekneme.

Hledejme společně v  této uspěchané době ostrůvek klidu a pohody, kde můžeme všechny své starosti i problémy odložit a dále pokračovat na naší cestě připraveni řešit další nevyhnutelné situace a to nejlépe s úsměvem

Naslouchejme si

                Přítel nerozdává jenom rady, ale měl by umět taky naslouchat. Tak tedy: Naslouchej

 

Když tě požádám, abys mi naslouchal, a ty mi začneš dávat rady, neděláš, oč jsem tě žádal.

Když tě požádám, abys mi naslouchal, a ty mi začneš vysvětlovat, proč bych se neměl cítit takhle, šlapeš po mých citech.   

Když tě požádám, abys mi naslouchal, a ty máš pocit, že musíš něco dělat, abys řešil můj problém, ubližuješ mi, i když se to třeba zdá divné.

 

Naslouchej

            Všechno, oč jsem tě požádal, bylo právě to. Ne hovořit nebo jednat – jen mne slyšet. Rada je levná, tu dostaneš z časáku Dívka za pár korun. A já můžu jednat sám za sebe, nejsem bezmocný. Možná jsem ztratil odvahu a víru, ale nejsem bezmocný.  Když uděláš pro mě něco, co můžu a potřebuji udělat pro sebe, přispíváš k mému strachu a slabosti. Ale když přijmeš jako naprostou skutečnost, že cítím to, co cítím, ať je to jakékoli, můžu se zbavit nutnosti tě přesvědčit a začít s prací na pochopení, co je za těmi iracionálními pocity. A když se objasní, odpověď je zřejmá a já nepotřebuji radu. Iracionální pocity mají smysl, když pochopíme, co je za nimi. Možná, že takhle někdy působí modlitby na některé lidi, protože Bůh je moudrý a nedává rady a nesnaží se vylepšovat věci, jen naslouchá a nechá vás, abyste si věci zpracovali pro sebe.

            Takže, prosím, naslouchej a jen mne slyš a chceš-li hovořit, počkej chvilku, až budeš na řadě. A já budu poslouchat tebe.  

10 rad na zlepšení tvého života

  1. Nedokazuj si nic na úkor ostatních – Lidé kolem tebe tě mají rádi takového, jaký jsi, a ty se nemusíš přetvařovat nebo jim něco dokazovat.
  2. Netrap se problémy, netrestej se několikrát za stejnou chybu – Potrestal jsi se již mnohokrát, netrestej se znovu.
  1. Měj úctu k sobě a svým názorům – Chovej se tak, jak si to představuješ ty, a ne tak, jak to chtějí lidé kolem tebe.
  1. Měj rád sebe, a ty, kteří jsou tvé lásky hodni. – Miluj toho, který si tvojí lásku zaslouží. Miluj lásku svého srdce.
  1. Když se něco nedaří, je důležité to po čase zopakovat znovu a být trpělivý sám se sebou a ostatními. Vztek, zlost, nenávist ať vyprchá. Vztekem se nic neuspíší, naopak se většinou vše oddálí. (Nikdy neztrácej naději, vše dopadne tak, jak má a bude dobře nejen tobě, ale nakonec i lidem kolem tebe – Naděje umírá poslední)
  1. Buď šťastný a spokojený sám se sebou, s lidmi kolem sebe a s věcmi, které děláš. Vše, co se kolem nás děje se děje z dobrého důvodu. A pokud to dobré nevidíme na první pohled, tak to neznamená, že je to, co děláme je špatně. Je dobré se podívat na věci a lidi kolem sebe z jiného pohledu, než se obvykle díváš, poté bude snazší pochopit sebe a lidi v okolí.
  1. Hoď pochybnosti o sobě za hlavu – Jsi tu jen jednou, tak si to tu pořádně užij a zbytečně se nehrabej sám v sobě a ve svém okolí.
  1. Pusť ven své vnitřní dítě – hraj si a pomáhej lidem kolem sebe a nezapomeň odpočívat a relaxovat.
  1. Otevři oči a dívej se – Vždyť život je tak krásný. – užívej si každého dne tak, jako by byl poslední, nikdy nevíš co se může stát.
  1. Miluj, dokud můžeš; buď šťastný, dokud můžeš; žij, dokud můžeš – S věkem ztrácíš pomalu ale jistě své síly. Pokud chceš něco udělat dnes, stůj si za tím, nic neodkládej na zítřek, když to můžeš udělat hned TEĎ. Buď s tím, s kterým chceš být, protože jen človíček, kterého miluješ a který miluje tebe ti může dát to, co si oba přejete.

To nejdůležitějšíPusť do svého srdce a k sobě to, co jsi si přečetl – Pouhé přečtení nestačí, ke každé změně je potřeba chtít se změnit a dělat pro to vše, co je v tvých silách.

Několik citátů na konec:

“Všichni v životě selháváme, a to v mnoha věcech. Ale skutečně neúspěšnými se staneme, když z toho začneme obviňovat druhé.”

Hloupý člověk se není schopný poučit z vlastních chyb. Chytrý člověk je schopný se z vlastních chyb poučit. Moudrý člověk se poučí nejen z chyb svých, ale i z cbyc ostatních…..Snažme se být moudrými.